Loading...

Rynek najmu instytucjonalnego w Polsce z perspektywy Grupy Hamilton

Blog

...

Rok 2020 zostanie zapamiętany jako czas nieoczekiwanego globalnego kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. Dziś jednak wiemy, że kryzys nie zatrzymał trendów zapoczątkowanych w ostatnich 5 latach. Korekty są widoczne na rynku nieruchomości prywatnych właścicieli, niemniej jednak inwestorzy wchodzący w sektor najmu instytucjonalnego (Private Rented Sector - PRS) nieprzerwanie kontynuują swoją aktywność.

Ogólnie rzecz biorąc, coraz chętniej decydujemy się na wynajem, a nie na własność nieruchomości. Odsetek polskich najemców rośnie uzupełniając popyt ze strony ekspatów. Jednocześnie rosnące płace i malejąca stopa bezrobocia przyspieszają mobilność zawodową. Rośnie jakość i ilość ofert najmu mieszkań, co zachęca ludzi do wyboru elastycznych umów najmu zamiast wieloletnich kredytów hipotecznych.

Od 2016 roku obserwujemy rosnące zainteresowanie polskim rynkiem najmu ze strony inwestorów instytucjonalnych. Typowa transakcja w tym segmencie to nabycie części lub całego budynku w celu wynajmu znajdujących się w nim mieszkań. W ostatnich latach widzieliśmy kilka znaczących transakcji w tym segmencie, wliczając bezprecedensowy zakup 72 apartamentów w ikonicznej wieży przy Złotej 44 w Warszawie, gdzie Hamilton May odgrywa wiodącą rolę wśród pośredników pozyskujących długoterminowych najemców.

Innym przykładem jest marka Resi4Rent, która intensywnie buduje duży portfel mieszkań w Warszawie, Gdańsku i Poznaniu. Posiada cztery już istniejące lokalizacje i zarządza ponad tysiącem lokali. Hamilton May współpracuje z Resi4Rent przy projekcie Browary Warszawskie w centrum Warszawy.

“Browary Warszawskie to ciekawy architektonicznie projekt typu mix-use z częścią biurową, rekreacyjną i mieszkalną” - wyjaśnia Ilona Stanik, Starsza Konsultant ds. PRS i Rynków Kapitałowych w Grupie Hamilton. “Projekt wzbudził bardzo duże zainteresowanie najemców. Mieszkańcy Browarów w małej odległości mają miejsce do mieszkania, pracę oraz pomysł na spędzanie wolnego czasu.”

Kluczowe informacje dla rozwoju polskiego PRS zostały ogłoszone w kwietniu 2020 roku. Jak czytamy w raporcie Budowanie na wynajem opublikowanym przez ThinkCo: “Aurec Capital Poland zakupił od Matexi za ponad 100 mln zł budynek przy ul. Puławskiej 186, w którym znajdzie się 200 lokali na wynajem. Fundusz posiada dodatkowo dwie inwestycje na warszawskiej Pradze, gdzie powstanie w sumie ponad 230 mieszkań. W planach jest przeszło 2000 jednostek na wynajem.” Hamilton May jest również aktywny na Pradze Północ, gdzie pomaga funduszowi w pozyskiwaniu najemców w budynku przy ul. Jagiellońskiej.

“Cieszymy się, że firma Aurec Capital powierzyła nam swój pierwszy, wyjątkowy projekt przy ulicy Jagiellońskiej” - podsumowuje Ilona Stanik.

Tylko przykłady. Z danych wynika, że do 2023 r. Spodziewamy się, że całkowita liczba oddanych do wynajęcia mieszkań oddanych do użytku osiągnie 7 tys. To tylko oficjalne dane - tak naprawdę skala może być większa, bo w szacunkach nie uwzględniono planowanych, a jeszcze niezapowiedzianych inwestycji. Jak zauważają eksperci ThinkCo, nawet kilkadziesiąt tysięcy nowych mieszkań w ciągu najbliższych czterech lat nie będzie w stanie zaspokoić obecnego popytu na najem w Polsce.

Kryzys 2020 roku może finalnie zadziałać na korzyść inwestorów. Rynek oczekuje większej elastyczności, a trudność uzyskania kredytu mieszkaniowego wzrosła. W Polsce potrzebny jest uregulowany i profesjonalny rynek najmu, a PRS jest katalizatorem zmian - jeden profesjonalny zarządca budynku daje większą gwarancję utrzymania jakości nieruchomości w czasie. Z biegiem czasu najemcy mogą się przenosić do coraz większych mieszkań w tym samym budynku, na przykład w związku z powiększeniem rodziny. Najemcy docenią też przejrzyste warunki umowy najmu. Przewidujemy, że projekty PRS zyskają szeroką akceptację, także w związku z rosnącym trendem współdzielenia. Rozwinięty rynek najmu w dłuższej perspektywie stabilizuje ceny na rynku nieruchomości, zmniejszając ryzyko powstania baniek spekulacyjnych i motywuje deweloperów do stosowania ekologicznych i jakościowych rozwiązań.

Hamilton Group regularnie współpracuje z funduszami działającymi w obszarze PRS. “Wynika to bezpośrednio z praktycznego doświadczenia w wynajmie mieszkań, budowanych od 2004 roku - podsumowanie Ilona Stanik. Posiadamy ugruntowaną pozycję na rynku nieruchomości premium oraz w segmencie korporacyjnym, o czym świadczą rekomendacje naszych klientów.

Źródła: https://thinkco.pl/budowane-na-wynajem-raport/

Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony. Państwa prywatność ma dla nas ogromne znaczenie, a bezpieczeństwo danych to priorytet. Korzystamy z plików cookies, które pomagają nam dostosować treść do indywidualnych preferencji oraz dostarczać jeszcze wyższą jakość usług. Prosimy o wyrażenie zgody na korzystanie z plików cookies i zapoznanie się z polityką prywatności.